۱۰ دسامبر به نام روز جهانی حقوق حیوانات یا IARD نامگذاری شده است. (International Animal Rights Day)این روز از سال ۱۹۹۸ توسط فعالان و کنشگران حقوق حیوانات گرامی داشته می شود.

 به گزارش دیده بان حقوق حیوانات: هم زمان با روز جهانی حقوق حیوانات، کمپین «سگ کشی نه!» برای پایان بخشیدن به کشتار حیوانات آغاز به کار کرد.

 

پیشینه روز جهانی حقوق حیوانات (IARD)

هدف از نام گذاری این روز یادآوری حقوق حیوانات است که توسط انسانها به دست فراموشی سپرده شده . فعالان حقوق حیوانات در این روز با تجمع در برابر اماکنی که در آنها حقوق حیوانات نقض می شود از قبیل اسارتگاه های حیوانات، کشتارگاهها، محل های تشریح حیوانات زنده و … تجمع می کنند و شب هنگام با افروختن شمع این روز را گرامی می دارند.

دهم دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید تا از جنگ جهانی دوم و تشکیل اردوگاه های کار اجباری جلوگیری کند چرا که جلوگیری از تراژدی های مشابه تنها با به رسمیت شناختن حقوق اساسی انسان ها بدون هرگونه تبعیض ممکن است. بنابراین سازمان ملل متحد اعلام کرد که احترام و کرامت بشر اساس آزادی، عدالت و صلح در جهان است.

چند سال قبل افراد، سازمان ها و انجمن های مختلفی از سراسر جهان درخواست کردند که این روز به «سایر حیوانات»ی که در استفاده از زمین با ما شریکند نیز تسری یابد و ۱۰ دسامبر باید روز جهانی حقوق حیوانات نیز باشد. انسان ها نیز در رده جانوران دسته بندی می شوند اما سالانه میلیون ها زیستمند دارای ادراک و احساس دیگر -با قابلیت تفکر و احساسی مانند ما- به دلیل اینکه «گونه بشر» نیستند قربانی ما (گونه بشر) می شوند. هر ساله میلیاردها گاو، خوک، گوسفند، مرغ، ماهی، خرگوش، بز، رت، موش، اسب، میمون، شتر، سگ، گربه، اردک، بوقلمون، غاز و زیستمندان دریایی زجر می کشند و در دستان ما جان می دهند.

Animal-Rights-Watch-ARW-8190

روز جهانی حقوق حیوانات فرصتی فراهم می آورد تا به مردم یادآوری شود از آنجا که رنج کشیدن و شوق زندگی وابسته به نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه مشخصی نیستند، در نتیجه واژه های آزادی، صلح و کرامت واژگانی فراگیر (فارغ از نژاد، جنس، موقعیت اجتماعی یا گونه) هستند.

در سال ۱۹۷۰ و ۲۲ سال پس از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، و بیش از چهار دهه قبل واژه «گونه پرستی» در برابر تبعیض میان گونه های زیستمندان ابداع شد.

این تفکر که سایر حیوانات «پست تر» هستند و صرفا به این دلیل که آنها با پر یا پشم زاده شده اند ما می توانیم از آنها استفاده کنیم، تعصبی غیر معقول و ناعادلانه در برابر سایر گونه ها است.

«گونه پرستی» همچون نژادپرستی و تبعیض جنسیتی مشابهت های ما -ادراک و احساس- را نادیده می گیرد تا آن که ضعیف تر است رنج بکشد و آنکه قوی تر است برنده باشد.

پنجاه سال پس از تصویب “اعلامیه جهانی حقوق بشر” (UDHR) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (در سال ۱۹۴۸) حامیان حقوق حیوانات دهم دسامبر ۱۹۹۸ را برای اولین بار به عنوان روز جهانی حقوق حیوانات اعلام کردند.

 به گزارش دیده بان حقوق حیوانات بیش از ده سال است که کشتار گسترده حیوانات در شهرها، روستا ها و حومه شهر و روستا به بهانه کنترل ازدیاد جمعیت برخی حیوانات در جریان است. در این ده سال، بر خلاف ادعای مدیران شهرها، نه تنها کشتار حیوانات مشکلی را حل نکرده است، بلکه با ارایه تصویری غیر قابل دفاع از تصمیم گیری های مدیریتی باعث هدر رفت منابع مالی حوزه مدیریت شهری به عنوان بخشی از بیت المال و مالیات شهروندان شده است.

برخی مسوولان و مدیران تراز بالای کشور، معتقدند برخی حیوانات در زمره حیوانات موذی جای می گیرند اما تا امروز هیچ مصداقی از موذی گری را برای حیوانات اثبات نکرده اند. به علاوه از یک سو دو دلیل «پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان» و «ترس از حیوانات و امنیت عمومی» را توجیه کشتار اعلام می کنند و از دیگر سو به جای برخورد عالمانه بر اجرای بدوی ترین شیوه ها که در عقب مانده ترین کشورهای جهان نیز در حال توقف است پافشاری دارند. در این میان متاسفانه مدیران کلانشهر های کشور که باید در مدیریت شهری پیشرو و سرآمد سایر شهرها باشند، حتی در برخورد با جوندگان در شهرها چنان روش های نمایشی و بی اثری را انتخاب کرده اند که بیشتر به مزاح شباهت دارد.

مقوله کنترل جمعیت حیوانات رها در شهرها مساله ای است که که در بسیاری از کشورهای جهان با روش های عالمانه با آن برخورد می شود تا بدون حیف و میل منابع مالی حاصل از مالیات شهروندان، از یک سو اثرگذاری بر جمعیت حیوانات رها در شهرها موثر و پایدار باشد و از دیگر سو با روش های بدوی، وحشیانه، غیر اخلاقی، آزارنده و غیر شرعی باعث ظلم به حیوانات نیز نشود.

کمپین «سگ کشی نه!» با علم و احترام به عقاید و باورهای مختلفی که مابین حامیان حیوانات، حیوان دوستان، مدافعان حقوق حیوانات و گروه های مختلفی که در این زمینه فعالیت داوطلبانه دارند و با اعتقاد به اینکه در عین تکثر عقاید، حذف قطعی و دایمی کشتار حیوانات هدف مشترک همه گروه ها است، اعلام موجودیت می کند.

هدف اصلی کمپین «سگ کشی نه!»:

توقف قطعی و دایمی کشتار حیوانات با توجیه کنترل ازدیاد جمعیت

اهداف فرعی کمپین «سگ کشی نه!» :

به رسمیت شناخته شدن و صدور مجوز رسمی برای پناهگاه های حیوانات توسط مسوولان کشوری و استانی و بالتبع حمایت قانونی و قضایی از فعالیت های حیوان دوستانه و داوطلبانه

شراکت رسمی پناهگاه های منطقه ای در مراحل تصمیم گیری برای کنترل ازدیاد جمعیت گونه های هدف هر منطقه، شهر و استان

شراکت رسمی و اولویت دادن به پناهگاه های داوطلب در مناقصات مدیریت شهری هر منطقه، شهر و استان

استفاده از توان نظارتی گروه های داوطلب بر فرایند اجرایی و روش های کنترل ازدیاد جمعیت حیوانات

هم افزایی گروه های فعال موجود برای حمایت از سایر گروه ها یا گروه های در شرف تاسیس برای ایجاد تسهیلات اجرایی، قانونی، مدنی و آموزشی

همراهی با کمپین:

همراهی با کمپین در دو قالبت «همراهی رسمی» و «هواداری» پیش بینی شده است.

«همراهی رسمی» برای تمام گروه هایی که به هر شکل با نام و برند مشخص در قالب پناهگاه، کمک رسانی، درمان، امداد و نجات، فرهنگ سازی، آموزش و امثالهم فعالیت می کنند با درج لوگو، نام و نشان در تمام فعالیت ها پیش بینی شده است.

«هواداری» برای افراد و گروه هایی که بدون نام و برند مشخص مشغول فعالیت هستند پیش بینی شده است. در طول زمان فعالیت کمپین، ارتقای وضعیت گروه ها از «هوادار» به «همراه رسمی» مقدور خواهد بود.

مدت زمان فعالیت کمپین:

مدت زمان پیش بینی شده برای نایل شدن به هدف اصلی در گام اول، حداقل زمان ممکن و حداکثر یک سال است. تصمیم گیری برای ادامه فعالیت منوط به تصمیم جمعی «همراهان رسمی» خواهد بود.

دایره شمول:

کمپین «سگ کشی نه!» در حیطه کنترل عالمانه ازدیاد جمعیت حیوانات در جوامع بشری (مانند شهر، روستا، حومه) فعالیت خواهد کرد و فقط بر موضوع کشتار سگ ها متمرکز نخواهد بود. نام کمپین به دلیل شناخته شده بودن واژه «سگ کشی» و استفاده مسوولان از این روش در بسیاری از شهرها انتخاب شده اما کمپین به حیطه کشتار سایر گونه ها من جمله گربه ها، جوندگان و پرندگان نیز ورود خواهد داشت.

دوشادوش هم، علیه کشتار

Go to top