شاکره نام یکی از سگ های بی خانمان ولی محبوب که در یکی از محله های شهر ریزه در ترکیه زندگی می کند شبی در اثر حمله ی یک سگ دیگر مصدوم می شودمدتی را در بیمارستان سپری می کند وقتی به محله اش بر می گردد اصناف محل با فرش قرمز و گل ازش استقبال می کنند.

 

در خیابان‌های ترکیه مشاهده سگ نیز جزء صحنه‌های معمولی زندگی می‌باشد. علاوه بر سگهائی که به همراه صاحبانشان در کوچه و پس کوچه‌های شهر می‌گردند، سگ‌های بی صاحب بسیاری نیز در شهر دیده می‌شود. نکته جالب اینجاست که علیرغم ترس برخی از مردم از این حیوان، کسی آزاری به آنها نمی‌رساند و تا موقعی که سگ بیمار نباشد، کسی از این امر شکایتی نداشته و حتی شهرداری هم این حیوانات را جمع نمی‌کند. شهرداری‌ها مکان‌های ویژه‌ای برای نگهداری سگ‌های خیابانی را دارا می‌باشند ولی با این وجود در بسیاری از نقاط شهری سگ‌های خیابانی مشاهده می‌شود. این سگ‌ها چنان با مردم خو گرفته‌اند که هر کسی بخواهد آنها را می‌تواند نوازش کند و از دست هر کسی غذا می‌خورند. در روزهای تابستان می‌توانید سگ‌های را ببینید که در پر ترددترین نقطه شهری زیر سایه تابلوی تبلیغاتی به خواب رفته و رفت و آمد مردم در اطرافش اصلا او را نگران نمی‌کند. برخی اوقات هم مشاهده می‌شود که سگ‌ها در کنار مردم از چهارراه‌ها می‌گذرند و کسی هم از این امر شکایتی ندارد.

بیمارستان‌های ویژه حیوانات

در جاهای مختلف شهر های ترکیه بیمارستان ویژه حیوانات داخلی موجود می‌باشد و برخی از این بیمارستان‌ها تخصصی کار کرده و فقط برای سگ‌ها و یا گربه‌ها ارائه خدمت می‌کند. کلینیک‌های حیوانات هم در شهر به تعداد زیادی موجود می‌باشد که در این کلینیک‌ها واکسن و داروهای ویژه حیوانات تجویز می‌شود. کنترل سلامت حیوانات خانگی نیز در این مراکز به عمل می‌آید.

لازم به یادآوری است که  بیشترین  جمعیت کشور ترکیه را مسلمانان تشکیل می دهند  ولی با این وجودحیوانات در این کشور از امنیت بالایی برخوردار هستند. 

Go to top