خشک شدن تالاب انزلیمحمدعلی نجفی، استاندار گیلان می‌گوید تالاب انزلی به‌عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی قدیمی در حال مرگ است و عمق آب آن از ۱۱ متر به یک‌ونیم متر کاهش پیدا کرده است.

سایت استانداری گیلان شامگاه چهارشنبه ۲۲ مهر گزارش داد که نجفی در جلسه شورای اداری گفته که این تالاب با «خطرات جدی» مواجه است.

استاندار گیلان خواهان «توجه ویژه» دولت و مجلس به این تالاب شده است.

چند روز پیش نیز حسن خسته‌بند، نماینده انزلی در مجلس گفته بود برای حل مشکلات تالاب انزلی «۳۰ سال فقط شعار شنیده‌ایم.»

به‌گفته او، سرعت ساماندهی تالاب انزلی «بسیار کند است.»

هفته گذشته بخشی از تالاب انزلی دچار آتش‌سوزی شد. قربان‌علی محمدپور، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفته که این آتش‌سوزی «عمدی» و با هدف «تصرف اراضی تالاب» بوده است.

یک ‌سال از زمانی که طومار مردم انزلی برای نجات تالاب این شهر به دست معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسید، گذشته است. با این وجود، وضعیت تالاب انزلی نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

هر سال بیش از ۳۲ میلیون مترمکعب فاضلاب خانگی وارد تالاب می‌شود. همچنین از طریق مزارع کشاورزی هر سال حدود دو میلیون لیتر سموم وارد محیط تالاب انزلی می‌شود.

به‌گفته سازمان حفاظت محیط زیست ۷۵ درصد تالاب‌های ایران در وضعیت بحرانی هستند.

تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین تالاب‌های ایران و یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌های آبی به‌شمار می‌رود.

تالاب انزلی، که در شمال ایران، در استان گیلان واقع شده است، از جانب شمال به‌ دریای خزر، از شرق به‌ روستای پیربازار، از غرب به‌ کپورچال و آبکنار و از جنوب به‌ صومعه‌سرا و بخشی از شهرستان رشت محدود می‌شود.

منبع: رادیو زمانه

Go to top