شكار پرندگان مهاجر

هر روز صبح در بازار فروش پرندگان مهاجر فریدونکنار صدها پرنده برخى پستانداران وحشى به حراج گذاشته می‌شوند.

 

علی رغم صدور اطلاعیه ای توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران در ابتدای فصل پاییز مبنی بر ممنوعیت روش های نامتعارف صید پرندگان ازجمله نصب دام هوایی، گذر و کرس، هم اکنون در اطراف دامگاه ها و داخل شالیزارهای شهرستان فریدونکنار دام های هوایی در سطح بسیار وسیعی برپا شده و انواع گونه های پرندگان بصورت شبانه روزی در این دام ها گرفتار می شوند و بصورت علنی در بازار فصلی فروش پرندگان در فریدونکنار به فروش می رسند

بعد از گذشت یک ماه از آغاز فصل مهاجرت پرندگان به منطقه سرخرود و فریدونکنار، صید و کشتار انواع پرندگان مهاجر کماکان به قوّت خود باقی است و با فرود جمعیت هاى جدید پرندگان این روند روز به روز افزایش می یابد..

روزانه در حدود یک هزار و گاهی تا بیش از دو برابر این تعداد از انواع پرندگان مهاجر در بازار مذکور بدون نگرانی از اجرای مصوبات قانونى سازمان محیط زیست داد و ستد می شوند.

البته در نتیجه عدم نظارت و ذى نفع بودن برخى عوامل نظارتى، این بازار محل معامله و خرید و فروش پرندگان صید و شکار شده در سایر مناطق و استان‌های همجوار نیز می باشد.

در اول مهرماه اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران در اطلاعیه ای ممنوعیت بکارگیرى روش هاى جدید و ممنوع صید پرندگان بویژه تور هوایى و دام زمینى کرس را اعلام نمود اما صیادان پرنده همزمان با انتشار این اعلامیه با این وجود که هنوز محصول برنج زمین هاى منطقه برداشت نشده بود و عملا امکان صید وجود نداشت اقدام به برپایى تورهاى هوایى نمایشى در کنار جاده ها و مسیرهاى پر تردد کردند تا از همان ابتدا اقتدار خود را در به سخره گرفتن قوانین اعلام کنند.

متاسفانه مسئولین محیط زیست مازندران تا به این لحظه نه تنها هیچ واکنشى در این ارتباط که امروز به شکل واقعى در حال گسترش روزانه است نشان نداده اند بلکه علی رغم درج نرخ مصوب جدید جرائم و مطالبات صید و شکار غیرمجاز در اطلاعیه مذکور، حتى یک مورد پرونده تخلف از بازار علنى فروش پرنده فریدونکنار نسبت به فروش روزانه گونه هاى حمایت شده مانند بوتیمار بزرگ، اردک بلوطى، طاووسک، گیلانشاه و انواع پرنگان شکارى به مراجع قضایى حتى به شکل نمادین ارجاع داده نشده است.

به نظر می رسد مسئولین حفاظت محیط زیست استان مازندران این روند غیر قانونى را به حال خود رها کرده و عملا ادامه این دست درازى به میراث طبیعى کشور را همچون گذشته پذیرفته اند.

اما همواره این سؤال مطرح میشود که چرا درست در داخل محدوده منطقه ثبت شده پناهگاه حیات وحش فریدونکنار عده اى متخلف، قداره کش و گستاخ به خود اجازه تعرض علنى به حقوق تمام ملت و نسل هاى آینده را داده اند؟

چه تفاوتى بین منطقه فریدونکنار و سرخرود مازندران با دیگر مناطق کشور وجود دارد که در این منطقه به بهانه کسب درآمد، دست درازى به میراث طبیعى کشور چنین بى مهابا انجام می شود؟

منبع: دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

 

Go to top