ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان دلیل مرگ یک رأس گوزن زرد باردار در باغ وحش «کاسیت» خرم‌آباد را نه تب برفکی که پرتاب سنگ از سوی بازدیدکنندگان باغ‌وحش و استرس این گوزن عنوان کرد.

 

به‌گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم توکلی روز چهارشنبه ۲۵ فروردین گفت پرتاب سنگ بازدیدکنندگان موجب شده است که گوزن باردار خود را به فنس‌های محل نگهداری بکوبد و به علت شکستگی گردن تلف شود.

این رویداد روز ۱۸ فروردین‌ماه امسال رخ داده است و گوزن مزبور ماه‌های پایانی بارداری خود را طی می‌کرده و یک ماه دیگر فارغ می‌شده است.

پیش از این، برخی از رسانه‌های ایران دلیل مرگ این گوزن را تب برفکی عنوان کرده بودند اما مدیرکل دامپزشکی لرستان این موضوع را تکذیب کرد و گفت واکسیناسیون در باغ وحش خرم‌آباد به‌شکل مستمر انجام می‌شود.

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل محیط‌ زیست لرستان می‌گوید با این اتفاق، این استان دو رأس گوزن زرد را از دست داد.

پیش از این الهام برنا، معاون محیط زیست لرستان در این‌باره پرسیده بود: «این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به‌سر می‌برده چرا در شرایطی نگهداری شده که به آن استرس وارد شود.»

به‌گفته او دامپزشکی در این رابطه کوتاهی کرده و این گوزن باردار را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است.

معاون محیط زیست لرستان همچنین فضای باغ‌ وحش «کاسیت» خرم‌آباد را برای نگهداری گونه‌های حیوانی مناسب ندانست.

روز سه‌شنبه خبرگزاری تسنیم نوشت ۱۵۰ سال پیش گوزن زرد ایرانی در جنگل‌های استان لرستان زیست داشته اما نسل این‌گونه به‌ مرور از بین رفته که در راستای احیاء این‌ گونه در سال ۸۹ سه رأس گوزن زرد به استان لرستان منتقل شد اما نه‌ تنها افزایشی در شمار آن ایجاد نشد بلکه تاکنون دو رأس از این گوزن‌ها در باغ‌وحش خرم‌آباد از بین رفته‌اند.

سال گذشته نیز یک گوزن زرد ایرانی در باغ‌وحش «کاسیت» خرم‌آباد به دلیل مارگزیدگی تلف شد.

منبع

رادیو زمانه

Go to top